- Reklama -press media
HomeRady a NávodyJak je to s penězi na rodičovské dovolené

Jak je to s penězi na rodičovské dovolené

-

Ať už se jedná o první dítě, či jich máte víc, narození děťátka je radostná událost, která vám změní život. Možnost starat se o své dítě a zajistit mu co nejlepší a nejkvalitnější věci a péči je pro každého rodiče naprosto klíčové. Ocitnete se ve chvíli, kdy peníze jsou něco, s čím si nemůžete dovolit mít starosti, nicméně je potřebujete. V tuto chvíli přichází na scénu příspěvek na rodičovské dovolené.

Kdy vlastně začíná a kdo na ni má nárok?

Rodičovská dovolená začíná zpravidla po skončení mateřské dovolené (což je 28 týdnů v případě narození jednoho dítěte, při narození vícerčat 37 týdnů), anebo po narození dítěte ve chvíli, kdy jste neměli na mateřskou dovolenou nárok.

Na rozdíl od mateřské dovolené, na tu rodičovskou má nárok nejen matka, ale i otec. To záleží pouze na domluvě partnerů.

Jak funguje a jak si ji zařídit?

O rodičovskou dovolenou si musíte zažádat na úřadu práce, kde vyplníte formulář a přinesete k potvrzení rodný list dítěte. Nejlepší je toto zařídit ještě před vypršením mateřské dovolené.

Tento typ dovolené na rozdíl od mateřské se nijak nevypočítává. Všichni mají nárok na stejnou částku, která momentálně činí 300 000 Kč, v případě narození vícerčat 450 000 Kč. Tento příspěvek můžete od státu čerpat minimálně 13 měsíců a maximálně 43 měsíců. Výše měsíční vyplacené částky se odvíjí od doby, po kterou hodláte tento příspěvek pobírat. Jinými slovy čím kratší dobu budete doma, tím větší částku každý měsíc obdržíte.

Během rodičovské dovolené si dejte pozor na situaci, kdy se vám narodí další dítě. Mohli byste o původní rodičovský příspěvek přijít, protože začněte pobírat nový na nejmladšího potomka. Je proto dobré si vybírání „rodičáku“ dobře rozplánovat, abyste se zbytečně neochudili.

Během pobírání rodičovského příspěvku můžete bez problémů pracovat u svého nebo i jiného zaměstnavatele či jako OSVČ. Pokud se rozhodnete do práce nenastoupit, tak vás váš nadřízený nemůže propustit. Může na vaše místo dočasně dát někoho jiného, ale po skončení dovolené vám musí dát zpět vaše místo. Jedinou výjimkou je, pokud váš zaměstnavatel zkrachuje nebo vaše pracovní místo zanikne.

Pokud sami budete chtít odejít, stačí klasicky podat výpověď s 2měsíční lhůtou nebo ukončit pracovní poměr domluvou.

Jak to zvládnout

Nový člen domácnosti vždy znamená nové potěšení, ale i mnoho dalších starostí. Dítě potřebuje hodně pozornosti, neustálou péči, kvalitní věci, oblečení a hračky na rozvíjení své motoriky a psychiky. Jedná se o věc, na které se jednoduše nedá šetřit. Pokud by pro vás příspěvek nebyl dostačující, vždy se může pomoci půjčka na účet.

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -PR článek