- Reklama -press media
HomeBydleníProč se vyplatí sáhnout po OSB deskách?

Proč se vyplatí sáhnout po OSB deskách?

-

Proč se vyplatí sáhnout po OSB deskách?
Při stavbě domu používáme kromě zděného či dřevěného základu i množství podpůrných materiálů. To, jaký materiál si vyberete, se může odvíjet od jeho vzhledu, ceny, nosnosti či ekologické stopy.

Co je to OSB deska a proč se stává populární?

OSB deska, z anglického „oriented strand board“, je deska vytvořena z dřevěných štěpků, nejčastěji borovicových, slepená silným lepidlem ve stejném směru. Nepleťte si ji však s dřevotřískou, která je namísto štěpků vyrobena z pilin. Zní to jako malý rozdíl, avšak OSB je mnohem pevnější a odolnější než dřevotříska.

Často je srovnávána is překližkami, což jsou tenké vrstvy dřeva poslepované do jedné. Překližky sice mohou působit pevnější díky jednotnému vzhledu, ale opak je pravdou. V neposlední řadě jsou OSB levné, protože se vyrábějí ze štěpků a ne přímo z masivu. Díky tomu jsou i ekologičtější. OSB desky jsou tedy z cenově dostupných dřevěných desek nejpevnější, a zároveň šetří životní prostředí.

Jak je můžete využít na stavbě?

OSB desky sice nejsou ten nejkrásnější či nejkvalitnější materiál na trhu, ale jejich pevnost a cena jsou velkým lákadlem. Pokud chcete opravdu ušetřit, dají se použít i jako podlahy. Samozřejmě, v bytě se to vymyká všem moderním designovým standardům, ale například na chalupu jsou vhodným řešením.

Na co je však používáme častěji, jsou stěny. Konkrétněji, pokud chcete změnit dispozici domu či bytu a nechcete utrácet obrovské peníze na nový zeď, OSB desky vám postačí. Sice nemají až tak izolační vlastnosti jako cihly či beton, ale v interiéru to vůbec není problém.

Nejčastěji využívané jsou však u střech a podkroví. Při správném ošetření je lze použít jako střešní plášť, který i něco vydrží. Takto vás bude stát dvakrát méně než alternativy jako kov či dřevo. Pokud si chcete tepelně izolovat podkroví, OSB desky jsou nejlepším řešením. Jsou finančně nenáročné a instalace je jednoduchá.

OSB desky při stavbě domu a v interiéru.
Foto: Bigstockphoto.com
Jsou vhodné i na dekorování

V dnešní době se často používají stavební materiály i jako estetické designové prvky. Luxusní vily z odhaleného betonu i dřevodomy s viditelnou strukturou jsou perfektním příkladem. Tam však netřeba zastavovat. Dnes se na dekoraci již využívají i OSB desky. Dají se použít jako nástěnné dekorace, části nábytku, nebo cokoliv, co vám napadne si z nich vyrobit.

OSB desky při stavbě domu a v interiéru.
Foto: Bigstockphoto.com
Zajímavým nápadem jsou například nové příčky, které si umíte připevnit v vaší „OSB stěně“. S těmito se můžete vyhrát a uspořádat je do takových tvarů, jaké chcete. Pokud vám například chybí skříň, noční stolek či dokonce pohovka, jednoduše si jednu vyrobte. Nebude vás to stát více než pár desítek eur a hodin práce.

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -PR článek