- Reklama -press media
HomeMagazínNutriční specialistka o dietách: Některé doplňky na hubnutí jsou jen předražená projímadla

Nutriční specialistka o dietách: Některé doplňky na hubnutí jsou jen předražená projímadla

-

Ing. Janka Guráňová je vystudovaná nutriční specialistka, máma dvou dětí a akční žena, která prostřednictvím individuálních konzultací ale i naučných příspěvků na profilu @zdravosjankou pomáhá desítkám lidí zorientovat se v oblasti zdravého životního stylu, výživy i přípravy organismu na bezproblémové těhotenství a zdravý vývin plodu.

Janka, s kým spolupracují častěji – se ženami nebo muži? Proč je to podle tebe tak?

Dokud jsem ještě pracovala v poradně, musím říci, že častěji za mnou přicházeli ženy. Ale překvapivě, i docela dost mužů chtělo řešit váhu pod odborným dohledem.

S čím se na tebe lidé nejčastěji obracejí? V čem nemají jasno nebo s čím nejvíce potřebují poradit?

Nejčastěji jde o redukci váhy. Buď už vyzkoušeli mnoho diet a nic jim nezafungovalo nebo jim redukci doporučil lékař. Často jsou i případy, kdy jde o různé zdravotní problémy, potravinové alergie nebo intolerance.

Čemu všemu se věnuješ a jaké služby nabízíš?

Momentálně se soustředím na prekoncepčně výživu a výživu těhotných žen a dětí. Už v minulosti se mi potvrdilo, že strava je důležitým faktorem, který dokáže ovlivnit i plodnost. Měla jsem několik klientek, kterým se podařilo neplánovaně otěhotnět, přestože se již dávno vzdali naděje po několika marných pokusech v minulosti.

Navíc jsem si podobnou zkušeností přešla na vlastní kůži, co mě utvrdilo v tom, že i na těhotenství třeba naše tělo důkladně připravit mnohem dříve, než se rozhodneme pro miminko.

Momentálně mám své služby poněkud omezené vzhledem k tomu, že jsem na mateřské dovolené a věnuji se více projektem, ale k dispozici mám možnost online konzultací a následně i individuální program, jehož délku a zaměření už napasovat vždy na potřeby klienta. Tento obsahuje analýzu zdravotního stavu a jídelníčku a následné konzultace a nutriční plán na míru.

Přichází léto, období, kdy všichni jaksi přirozeně věnovat pozornost na svou postavu a stravování. Badáš zvýšený zájem o konzultace v tomto predletnom období?

Ne. V tomto období Práveže už každý jaksi myslí na dovolené a nechce řešit omezení. Největší zájem je většinou po svátcích a na nový rok. Mnoho lidí si v tomto období dává předsevzetí, že chtějí zhubnout.

Podle mě existují jen 2 typy lidí – ti, co v létě hubnou (protože přirozeně jedí méně nebo odlehčí stravu) a ti, co v létě přibírají (neboť zmrzlinky, drinky, grilování). Vnímáš to i ty tak?

Dá se říci, že ano. V letním období máme ale přirozeně tendenci sahat po jídlech, které jsou lehčí a bohaté na vodu, jako je ovoce, zelenina a automaticky se zvyšuje i pitný režim. Navíc vlivem tepla většinou klesá apetit, nemáme takovou potřebu jíst hodně, protože to organismus zatěžuje. I samotné trávení jídla totiž uvolňuje energii a produkuje teplo. No pro mnohé je to i čas, kdy si prostě chtějí dopřát, pokud se dosud v jídle omezovaly.

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -PR článek