- Reklama -press media
HomeBydleníJaký komín zvolit na pasivní dům?

Jaký komín zvolit na pasivní dům?

-

Jaký komín zvolit na pasivní dům?
Pasivní domy mají vynikající tepelněizolační vlastnosti, které dosahují i ​​tím, že jsou těsné. Proto se výběr komína dnes nezužuje na to, jaké spotřebiče něj chceme napojit nebo jakou výšku má mít. Co s komínem, aby náš dům zvládl blower door test, napojení všech spotřebičů a při tom všem byl i bezpečný?

Pouze bez zadního odvětrání

Pokud plánujete nebo začínáte stavět, přijde chvíle, kdy se otázkou, jaký komín vybrat, budete muset zabývat.

Všechny nově postavené domy – pasivní i domy s téměř nulovou spotřebou energie – musí být dobře izolovány a těsné. Pozor, do takových domů je vhodný pouze komín bez zadního odvětrávání. Zadní odvětrávání spojuje interiér s exteriérem – odvádí vlhkost z komína a zároveň ho ochlazuje během provozu. Pokud bychom dům s komínem se zadním odvětráním vystavili blower door testu, testem by samozřejmě neprošel.

My Slováci jsme vynalézavý národ, a tak nám napadne, vždyť pokud nám překáží odvětrání – mřížka na komíně -, tak ho ucpeme a hotovo, blower door test bude v pohodě. No takovým krokem se vystavujeme nebezpečí průniku vlhkosti z komína do interiéru nebo vznícení konstrukcí v okolí komína! Maroš Plško ze společnosti Schiedel varuje: „Při ucpání zadní mřížky mohou nastat dvě věci. Buď vám začne komín vlhnout av obývacím pokoji, dětském pokoji, na schodišti, v chodbě vám vyrazí na povrch černohnědé dehtové zapáchající skvrny, nebo při topení tuhými palivy dojde k přehřívání komínu a tím k zapálení například střešní konstrukce nebo přilehlé šatní skříně. „Pokud nechcete svůj dům a své blízké vystavit nebezpečí, zadní odvětrání neucpávejte.

jaký komín na pasivní dům: keramický komín
Komín Schiedel Absolut je vhodný na všechny typy spotřebičů a jako jediný komín na trhu nemá zadní odvětrání – tedy je vhodný i do pasivních domů s rekuperací. Foto: Schiedel
Zadní odvětrání propojuje interiér s exteriérem, čímž vytváří místo tepelných ztrát. Ještě horší je, pokud investujete do rekuperace a tento otvor v patě komína její činnost absolutně znehodnotí.

Při rekuperaci je problém ještě vypuklejší

Pokud plánujete mít dům s rekuperací, jednoznačně byste měli sáhnout po komíně bez zadního odvětrání. Ideální by zároveň bylo, kdybyste konstrukci šachty komína využili na přívod vzduchu do spotřebiče – kotle nebo krbových kamen, krbu, kamen. Pro rekuperaci je ideální najít takové řešení, které nezabere příliš mnoho místa, tedy nepotřebuje technickou místnost. Řešení ve svislé šachtě vám pak umožní skrýt rozvody vzduchotechniky.

Nenechte komín brát vám čerstvý vzduch

Podle Slovenské norem není nutné realizovat externí přívod vzduchu ke krbu nebo ke kotli na tuhá paliva. Někteří to řeší přívodem vzduchu přes otvor ve zdi nebo z neobydleného podkroví. Obě tato řešení jsou však nevhodné do utěsněného energeticky úsporného domu.

Pokud stavíte dům, vyberte si komín s přidruženou šachtou, která slouží pro přívod vzduchu. Spotřebiče na tuhá paliva pak mohou pracovat nezávisle na interiérového vzduchu. Rozšiřuje se tak použití a univerzálnost komína. Přípojka spalovacího vzduchu ze šachty se může realizovat během výstavby nebo dodatečně. Pro připojení spotřebiče se používá LAS adaptér, který zajistí, že přívod vzduchu bude na svislé ose komínového průduchu (pod sopouchem).

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -PR článek