- Reklama -press media
HomeMagazínOdbornice upozorňuje: Nefénujete si vlasy, protože je to ničí? Děláte chybu!

Odbornice upozorňuje: Nefénujete si vlasy, protože je to ničí? Děláte chybu!

-

My se ptáme, odbornice @kozmetika_mayush_beauty_care odpovídá. Dnešní hlavním tématem jsou: Vlasy – starost či koruna krásy?

Majka, jak bychom se měli během horkých letních dnů starat o naši korunu krásy? Co měníš ve své #haircare rutině oproti zbytku roku?

O vlasy se starám víceméně celý rok stejně. S vlasy jsem si prošla tedy všeličím. Měla jsem nádherné dlouhé husté, celý život a najednou jsem měla pleše. Velmi mě to trápilo, ale konečně jsem si našla svou vlasovou rutinu. Jak platí i při pleti, podle mě je celkově důležitá hydratace těla, pleti, kůže a vlasů. V létě nosím vlasy většinou vypnuté vzhůru s gumičkou, která je neláme a je na volnější. Když jsme u moře, nosíval šátek a snažím se je velmi nenamáčet do slané vody, ale i bazénové se vyhýbám. Mně to velmi vysouší vlasy. Používám masky. Šampon obměňuji asi podle toho, jak utratím balení. S vlasy je to podle mě jinak než s pletí. Třeba to obměňovat, sem tam, aby byl ten vlas stále hezký, jemný a zdravý. Vlas na rozdíl od pleti, má živý pouze kořínek. Takže v létě asi tolik. A vlastně používám ještě hydratační mlhu na pleť a dávám si ji i na vlasy.

Jsou skutečně přímé sluneční paprsky pro naše vlasy takové škodlivé? Proč je to tak?

Slunce je obecně ve velké míře nezdravé. Vlas je neživý, ale obsahuje keratin a barvu ovlivňuje množství melaninu ve folikulu, v cibulce. Slunce toto barvivo vytahuje, vlasy blednou a slábnou, protože poškozuje i keratinových vazby ve vlasech. To je jako s chlupy na těle. Nejlépe si to víte všimnout na rukou a hlavně ženy. Která má silnější chlupy na rukou, v létě nejsou tak vidět. Slunce oslabuje vlas a vytahuje z něj barvu. Proto třeba i vlasy chránit.

Je nutné nosit neustále nějakou pokrývku hlavy nebo je to zbytečné?

Myslím si osobně, že i vlasy potřebují „dýchat“ a nosit neustále pokrývku hlavy není nutné. Spíše je to ochrana před úpalem a přehřátím hlavy nebo vlasové pokožky.

Mohlo by vás zajímat 10 zajímavých faktů o opalování. Toto jste věděli?

A co různé účesy, jsou vhodné nebo nám vlasy ničí?

Vlasy nám spíše ničí různé vlasové stylingové produkty nebo procesy úpravy při daném účesu, jako samotný účes. Účes jako takový vlas neničí. Spíše je důležité dávat pozor na to, jak silně jsou vlasy sepnuté, zda nám účes netáhne vlasovou pokožku a zda vlasy nejsou sepnuté různými drsnými, tvrdými a neformovateľnými doplňky, které lámou vlas. Důležité je si vždy důkladně a na vícekrát umýt hlavu po společenském účesu. Co se týče běžných ležérních účesů, je to podle preferencí. Pokud netahají vlasy, vlasovou pokožku a doslova celou hlavu (jako kočičí lifting), tak nějak extra se ty vlasy neničí.

Je vhodné si vlasy během léta fénovat nebo je nechat uschnout přirozeně?

Já byla roky v omylu, že fén poškozuje vlasy. Nefénovala jsem si je nikdy a při mé délce a hustotě mi i jako dítěti Schlat i půl dne. Ale moderní technologie pokročily, já jsem trošku vyhlédla a lety si mnoho věcí nastudovala, a přišla jsem na to, že pokud se fén používá správně, je důležité vysušit si minimálně vlasovou pokožku, aby se na ní vyrovnalo pH pokožky, byla suchá, a nepředstavovala domov pro množení se různých vlasových neduhů, lupů, lupénky, či různých vlasových mykóz a bakterií, které jsou velmi časté a majitelé o tom ani netuší. Takže lety přicházím na to, že zlehka, v dostatečné vzdálenosti a chladnějším vzduchem, nikoliv horkým, je důležité si fénovat minimálně vlasovou pokožku. A je to prevence i před seknutí krkem. Vlas jako takový může schnout i samovolně na vzduchu.

Jaké produkty na vlasy by nám neměly chybět v případě, že jdeme na dovolenou k moři?

U moře si vlasy do vody nenamáčíme, nebo jen málo, nosím jejich vypnuté nahoru a často nosím šátek, abych se chránila před úpalem, protože ve vodě se sluneční paprsky lámou dost jinak. Důležité je si vlasy každý den důkladně omýt, nejlépe na dvakrát, a dodávat jim hydrataci a výživu v podobě kondicionérů a masek. Třeba si však dávat pozor na parabeny a silikony, ty vlasu a pokožce nadělají více škody než užitku.

Většině z nás během léta vlasy blednou a díky sluníčku chytají zlatavý nádech. Je to znak poškození?

Ano, určitě je to znak poškození vlasu. UV záření a celkově sluníčko, je stále silnější. Tak jak působí na pokožku a umí způsobit pigmentové skvrny (které ale vždy mají jinou primární příčinu), tak umí takto poškodit i vlasy. Vytáhne z nich už vzhůru spománané barvivo melanin, který nám zabezepčuje tmavost vlasů a chlupů, a taky pokožky. Dále se narušují keratinové vazby ve vlasech a tím se oslabují, lámou a jsou suché, nehezké.

Když to už se sluncem propisky a po dovolené máme na hlavě „slámu“, dá se to nějak zachránit nebo jediné řešení je zničeno konce ostříhat?

Tak vlasy, podobně jako pleť, jsou o dlouhé cestě a trpělivosti. Někdy stačí jen podstřihnout, jindy třeba různé ozdravné kúry.

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -PR článek