- Reklama -press media
HomePro ŽenyZnáte tajemství spokojeného a zdravého života?

Znáte tajemství spokojeného a zdravého života?

-

Zdravý a šťastný život plný příjemné atmosféry je něco, čím severské země žijí již dlouhodobě. Dánové, jako první začali používat pojem hygge, který doslovně přeložit nedá, ale dá se vysvětlit jako způsob života, který je založen na radosti z každodenních maličkostí. V Japonsku zdravý a šťastný život není cílem, ale zvykem, tradicí. Po celá staletí Japonci v jakékoliv denní činnosti, ať už je to vaření, koupání, chůze, pití čaje nebo aranžování květin, viděli určitou formu zastavení, která do života může přinést pouze zdraví a spokojenost.

kintsugi
kaligrafie
les

Tajemství japonských tradic

Co je tajemstvím japonských tradic? Věnovat pozornost všemu, co děláte. Věnovat pozornost danému okamžiku se může zdát jednoduché. Ale život se zrychluje a s ním i náš způsob života. Občas je to jakoby jsme utíkali od jedné úlohy k druhé, zachycení v našich smartphonech a seznamech úkolů, že si nevšímáme malé radosti života. Stále více připojení online, ale bohužel odpojení od sebe a od přírodního světa kolem nás, což má negativní vliv i naše zdraví a štěstí.

V Japonsku je již dávno známo, že tajemstvím šťastného a zdravého života je všímavost a pozornost. Každodenní postupy péče o sebe od jídla až po koupel a samotného sebeuvědomování jsou v japonské kultuře zakořeněny po celá staletí. Zde je seznam 8 krásných japonských tradic, které vás inspirují k tomu, abyste v této chvíli prohloubily a přinesli do vašeho života více zdraví a štěstí.

  1. Japonská tradice – Ikebana

ikebana
Foto: pexels.com
Ikebana je japonská tradice aranžování květin a považuje se za staletou uměleckou formu. Tato tradice je založena na myšlence, že proces práce s přírodou na vytvoření něčeho krásného může být meditativní a léčivý. Namísto házení květin do vázy je ikebana spíše o pozorném a důkladném aranžování květin, stonků, větviček, listů, mechu a trav do kompozice, která zdůrazňuje jejich krásu. Ikebany se tradičně vytvářejí v tichosti, abyste mohli soustředit veškerou svou pozornost na harmonii přírody.

  1. Japonská tradice – SHINRIN-Yoku

les
Foto: pexels.com
Aby našli mír a zotavení, Japonci praktikují něco, co se jmenuje shinrin-Yoku nebo tzv. „Lesní koupání“. Koupat se v lesním lázni znamená ponořit se na několik hodin do lesa a nasát jeho vůně a zvuky. Už jen být v lese a absorbovat jeho atmosféru má regenerační účinek na tělo a mysl. Výhodami pro duševní a fyzické zdraví jsou: snížení úrovně stresu, zlepšení spánku, zvýšení soustředění a tvořivosti, rychlé zotavení z nemoci, posílení imunitního systému a vyšší pocit celkového štěstí.

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -PR článek