- Reklama -press media
HomeRady a NávodyKitakami Haes o poruchách příjmu potravy: V dnešní době se "hodně jíst"...

Kitakami Haes o poruchách příjmu potravy: V dnešní době se „hodně jíst“ nenosí

-

Kristína Miřetinská, alias KitakaHaes od svých 14 let bojovala s poruchami příjmu potravy, ze kterých se naštěstí úspěšně vyléčila. Byla to však dlouhá, tvrdá a nejednou velmi krutá cesta. Dnes se plně věnuje problematice PPP a pomáhá desítkám lidí, kteří bojují s podobnými „démony“ a nevědí, jak z toho ven.

Kika, jak se celý tvůj příběh s PPP začal?

Asi bych měla říct, že v 14 letech, kdy se rozvinuly příznaky, ale já osobně si myslím, že se to ve mně formovalo už dlouho, nenápadně, různými událostmi. Např. že mi jako dívce bylo někdy zdůraznila, abych už večer nejedla nebo komentáři mé rodiny na těla tučnějších žen a podobně.

Ale zlomilo se to v pubertě. Jako většina dívek jsem přibrala, nikdo mi neřekl, že tak to má být, že se kompletně mění můj hormonální systém a přibrání je dokonce žádoucí. Vnímala jsem to jako moje selhání a rozhodla jsem se zapracovat na své postavě. Méně jíst a začít cvičit, co jsem vždycky nesnášela. Takže řekla bych, že v dnešní době takový klasický příběh člověka s anorexií. Já jsem vlastně byla úplně stereotypní pacient – pubertální dívka, běloška, ​​blondýna, velmi inteligentní, z ne chudé rodiny. Ale realita pacientů je samozřejmě jiná, tato nemoc postihuje obě pohlaví (nebo můžeme říci už i všechny pohlaví, neboť je velmi častá iu trans lidi a non-binary gender populace).

Kdy ses rozhodla o těchto věcech veřejně mluvit a proč? Nebála ses vyjít s pravdou ven?

Nebylo to úplně plánované, já jsem vyléčena již několik let a neměla jsem takové ambice. Před dvěma lety jsem si udělala profil na Instagram (já vím, usnula jsem dobu) a postupně jsem začala přidávat příspěvky o knížkách, které se mi velmi líbily. Byly to knihy právě z prostředí poruch příjmu potravy, intuitivního stravování či výživy. A začala jsem postupně tuto problematiku více rozvíjet. Psát o věcech, které jsem během své nemoci nevěděla a velmi by mi pomohli. Lidé na to reagovali, psali mi své zkušenosti a ptali se. Vím, že v této oblasti se toho mnoho nezměnilo a často se k pacientům nedostanou potřebné informace o všech jevech, které léčbu PPP doprovázejí. A tak ten profil přetrvává dodnes, píšu příspěvky, dělám videa a streamy, během kterých společně konzumujeme jídlo. Neboť právě přesné adresování myšlenek na jídlo a mé manipulace s jídlem a cvičením, je velmi důležitá součást léčby. A je to něco, co dělá recovery coach.

Co znamená Kitakami-Haes? Má to nějaký hlubší význam?

Když jsem byla malá holčička nevěděla pořádně vyslovit písmeno R. A jelikož mé jméno za svobodna jejich pár obsahovalo namísto Kristína Haviarová, jsem si říkala Kitakami Hajaja 😆 Moje matka mě dosud volá Kitakami.

A HAES je zkratka Health At Every Size (volný překlad Zdraví V Každé Velikosti) je to hnutí za sociální spravedlnost, pro lidi všech velikostí. Lindo Bacon ((jsou píšu proto že Lindo se považuje za non-binary gender nebo genderqueer tedy genderové (rodové) identity, které se vymykají z klasického binárního systému (žena a muž). Non-binary osoba se necítí ani jako žena, ani jako muž, proto Onika)) před lety napsali knihy o diskriminaci a osočováni, které zažívají tlustí lidé v naší společnosti a otevřeli hluboké a komplikované témata o tom, zda opravdu rady typu „Jez méně a více se hýbej“ jsou ve skutečnosti nápomocné, že ve skutečnosti existuje diverzita těl a každý z nás má geneticky dané jiné váhové romedzie, při kterém je nejzdravější a ve skutečnosti cílené hubnutí je jen málokdy dlouhodobě udržitelné a pokud, tak za velkou daň. Totiž ne každý je v hubeném těle i zdravý. Tlustí lidé často u lékaře při každém problému dostanou radu, že by měli zhubnout. A tak dochází k zanedbání různých diagnóz, z trávicích problémů se pak například příliš pozdě diagnostikována rakovina, neboť jejich problém byl shazování na nadváhu. Toto by se nemělo dít.

V zahraničí se přístup HAES již často používá v léčbě poruch příjmu potravy, mně také pomohl a chci tyto myšlenky, ale i fakta sdílet dál. Rovněž chci povzbudit čtenářů, neshody nyní celou odpověď na tuto otázku jako glorifikace obezity, ale přečíst si o tématice trochu víc. Jaké jiné zdravotní faktory kromě cvičení a jídla známe, že je to např. ekonomická situace člověka či stigma, se kterou se denno denně setkává.

Jaké ohlasy dostáváš na své působení na sociálních sítích? Ozývá se ti mnoho lidí (především asi dívek?) S podobnými problémy?

Ano komunikuji s hodně ženami. Bohužel. Jsou velmi překvapené, proč jim informace, o kterých píšu nikdo nikdy neřekl. Nevědí jak tělo (ne) funguje pod dlouhodobým energetickým deficitem, a co se s ním děje, pokud člověk začne jíst více. No a samozřejmě klasicky, když otevřu tematiku Health At Every Size dostanu i kopu nadávek a nepříjemných zpráv, že vypisuji hlouposti.

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -PR článek